Боротьба “зеленки” із атомом: Що стоїть за звільненням голови “Енергоатому”

Новина про звільнення з посади президента НАЕК “Енергоатом” Юрія Недашковського (обіймав її з березня 2014 року, а до цього двічі керував держкомпанією, яка керує атомною генерацією країни: з лютого 2005 по жовтень 2006 року, а потім з червня 2008 по серпень 2012 року) не була несподіваною. Про напружені стосунки Недашковського з міністром енергетики і довкілля Олексієм Оржелем було відомо. Прем’єр-міністр Олексій Гончарук на підсумковому брифінгу підтвердив, що рішення ухвалено з ініціативи Оржеля.

Сам Недашковський ще 6 листопада на Міжнародному форумі “День атомної енергетики: Атомна енергетика в період трансформації” розповів про наради, які проводилися в Оржеля з участю “Енергоатому” – голова компанії був присутній на них особисто. Під час наради міністр повідомив Недашковському про рішення не приєднувати СхідГЗК до “Енергоатому”, а шукати для єдиного в Україні видобувача урану приватного партнера. “Міністр (Олексій Оржель, – ред.) заявив, що не буде приєднання одного неефективного підприємства до іншого неефективного підприємства. Я запитав: у чому неефективність “Енергоатому”?” – розповів тоді Недашковський.

На пряме запитання, чи є між ним і міністром енергетики і довкілля конфлікт, чи він призведе до його відставки, очільник “Енергоатому” тоді не відповів, назвавши те, що відбувається, “робочим процесом”. Утім, про те, що ситуація набагато серйозніша, ніж він хотів показати, було зрозуміло з виступу того ж дня на форумі медіадиректора асоціації “Ядерний форум” Ольги Кошарної (“Енергоатом” один із засновників Асоціації). “Два роки тому було схвалено Енергетичну стратегію: зараз прийшов новий міністр і каже, що все потрібно переглянути. Чому? Тому що міністр має власні переконання: він очолював Асоціацію відновлюваної енергетики, засновану Ігорем Тинним”, – говорила вона. З вуст Кошарної також прозвучали й інші різкі речі, які свідчили про напруження з профільним Міністерством: “Нашу владу можна представити образно у вигляді знаменитих трьох мавп – не бачу, не чую, не кажу, але на відміну від третьої мавпи, вона говорить. І говорить вона часто речі, які зовсім не співвідносяться з державною стратегією, державним баченням”.

Спеціаліст із “зеленки”: Хто такий новий міністр енергетики Оржель і які проблеми йому доведеться вирішувати

“Серед заступників міністрів Оржеля – жодного енергетика. Тепер його пропозиція – розділити (“Енергоатом”, – ред.) на чотири компанії. Ви хоч із кимось радилися? Я вважаю, що нас чекають важкі часи”, – із роздратуванням говорила Кошарна. За підсумком її виступу Недашковський подякував за промову і резюмував: “Є багато песимізму й у ваших словах, і в тих явищах, які ми спостерігаємо. Звичайно, можу погодитися з вами: ніколи не буває так погано, щоб не було ще гірше”.

Читать ещё:  Россия в море передает захваченные год назад украинские военные корабли

Сам Оржель тим часом публічно зберігав мовчання, ні словом не згадавши ані про атомну енергетику, ані про “Енергоатом” і його президента, ні про підготовлюване за його ініціативою кадрове рішення напередодні під час представлення стратегії ввіреного йому відомства на 2020 рік. Тільки наступного дня після оголошення про звільнення Недашковського на сайті Міністерства з’явилося повідомлення про те, що президент “Енергоатому” був звільнений через невиконання фінансових планів, підозру в розкраданні державних коштів та неефективний менеджмент.

Вчора на X Міжнародному інвестиційному форумі з відновлюваної енергетики співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики, член Ради з інновацій при прем’єр-міністрі Ігор Тинний дозволив на адресу вже екс-голови “Енергоатому” різку критику. “У вас все добре, але чомусь на Хмельницькій АЕС забули ганчірку під час ремонту генератора (відсилання до ситуації, коли в середині серпня на Хмельницькій атомній електростанції сталася аварія нібито через те, що хтось забув у енергоблоці ганчірку. В результаті автоматика відключилася, й один із енергоблоків станції вийшов з ладу, тривалий час він перебував у вимушеному простої через ремонт). У вас все добре, але в парламенті була ціла фракція на чолі з паном Мартиненком, яка утримувалась за кошти, вкрадені в “Енергоатому” (багато хто пов’язує Недашковського саме з колишнім соратником Петра Порошенка Миколою Мартиненком і називає його ставлеником). Багато проблем, – говорив Тинний. – Чому в Чорнобильській зоні одночасно будуються три сховища ядерних відходів? Не могли домовитися і заощадити кошти?”

Він пояснив, що є окреме сховище для відходів Чорнобильської станції (паливо, яке вивантажується з виведених з експлуатації енергоблоків): “А окремо “Енергоатом” будує своє сховище, окрім того, в яке збирають залишки після ліквідації… Вони всі в одній зоні. Вони всі чомусь наземні, а не підземні. Біля кожного будують свою інфраструктуру. Якби менше забруднювачів у одному місці було сконцентровано, було би більш ефективно, мені здається. Можна було б оптимізувати кількість обслуговчого персоналу”.

Читать ещё:  В заповеднике «Аскания-Нова» массовая гибель птиц: пострадали краснокнижные огари

На пряме запитання кореспондента 112.ua, чи означає це його згоду з тим, що як менеджер “Енергоатом” Недашковський був неефективний і рішення про його звільнення правильне, Ігор Тинний сказав: “Я вважаю, що це абсолютно правильне рішення. Але вважаю, що цього недостатньо, потрібно ще звільнити директора “Центренерго”, “Укренерго”, всіх інших державних компаній: провести аудит і розслідування. Мені здається, що немає жодної великої державної компанії, в якій все було би добре. Ми за тотальне оновлення”.

Тинний наголосив, що попри те, що до призначення на посаду міністра Оржель п’ять років очолював Українську асоціації відновлюваної енергетики, “почавши працювати на державу, він дуже лімітував спілкування з нами, зі своїми колегами. Ба більше, пропозиції, які озвучує міністерство, м’яко кажучи, не влаштовують галузь (зеленої енергетики, в якій Тинний має бізнес-проекти)”.

На уточнювальне запитання, чи спілкувався він щодо неефективності топ-менеджерів державних енергетичних компаній із Оржелем, Тинний відповів: “Послухайте, я кричу про це на всіх конференціях і відверто. Про це не треба говорити з паном Оржелем, він добре все розуміє. Ми говоримо про це всюди. Просто ми (Асоціація) маленькі, і нас погано чують…”

Тарифи – вгору: Наскільки зросте ціна на електроенергію для населення

З пояснень Ігоря Тинного вибудовується логіка звільнення Недашковського з посади. Як вже повідомляв 112.ua, нині уряд опинився в непростій ситуації (не вистачає коштів на виплату “зеленій генерації”, у якої електроенергія купується за одним із найвищих у Європі тарифів), і влада змушена вибирати між скасуванням спеціальних цін (ПСЗ), за якими електроенергія населенню продається дешевше, ніж для промисловості, або різати по-живому “зеленку”. Вже не першу нараду Міністерство пропонує виробникам електроенергії з поновлюваних джерел до 1 квітня 2020 року перейти на умови зниження “зеленого тарифу” на 10-17% з продовженням терміну його дії на 5 років. Чи варто говорити, що ніхто не погоджується? До речі, саме цю ініціативу, найпевніше, мав на увазі Тинний, говорячи про “пропозиції профільного Міністерства), які, м’яко кажучи, не влаштовують галузь”.

В Ігоря Тинного своє бачення вирішення проблеми. Нещодавно Асоціація відновлювальної енергетики направила президенту, Верховній Раді і Кабміну лист, в якому йдеться про необхідність забезпечити перехід до моделі ринкових цін для населення (скасування ПСЗ).

Читать ещё:  Графік роботи лікарів НКП "ЮУ МЦПМСД" 03.06 - 07.06.2019

У відповідь на це члени Асоціації погоджуються на скасування пільги і готові платити акцизний податок від реалізації електроенергії, виробленої з ВДЕ (в розмірі 3,2%), але за умови, що ці кошти будуть направлятися в спеціальний фонд держбюджету для фінансування виплат пільг і субсидій громадянам з малозабезпечених верств населення. І саме для цього і потрібен “Енергоатом” як виробник найдешевшої з усіх видів генерацій електроенергії.

“Потрібно зробити так, щоб електроенергія для бабусі подорожчала на 40 грн на місяць, а для платоспроможних верств населення збільшилася на 100 грн на місяць. За рахунок контролю над унітарною компанією “Енергоатом” це не така складна проблема”, – сказав Ігор Тинний.

Недашковський активно пручався прагненням зробити “Енергоатом” інструментом для зняття цінової напруженості на ринку електроенергії і наполягав, що компанія повинна продавати більший відсоток електроенергії на ринку (поки зобов’язана продавати 90% на потреби ПСЗ) за ринковою ціною, отримуючи від цього прибуток. У коментарі 112.ua екс-президент “Енергоатому” говорив, що в разі виходу держкомпанії в сегмент двосторонніх договорів (зараз вона може торгувати 10% від обсягу виробництва, які залишилися від продажу за ПСЗ, тільки в сегменті ринку “на добу вперед”), ціни будуть орієнтовані на ринок, але при цьому за рахунок низької собівартості атомної енергії для промисловості вони можуть істотно знизитися.

Чи можна вважати, що це єдина причина звільнення Недашковського? До кінця незрозуміло, втім, як немає відповідей і на інші запитання. Хто обійме його посаду в “Енергоатомі”? Чи є вже на цю посаду конкретна людина і чи було це кадрове рішення спеціально під цю нову людину? Чи варто побоюватися втратити посади топам інших держкомпаній, які потрапили під шквал критики Оржеля або Тинного? І нарешті, чи дійсно Ігор Тинний може впливати на рішення Міністерства енергетики та довкілля, чи насправді він не має таких важелів впливу, як йому приписують?

Олена Голубєва

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *